Ratownictwo dodatkowy nabórrekrutacja 20 21Zdalne nauczaniecovidrachunkowość i analitykaankieta 2020Projekt NBPpodyplomoweBaner FE
Szybki kontakt

Biblioteka Uczelniana
Podhalańskiej Państwowej
Uczelni Zawodowej
w Nowym Targu

 

Zadaj pytanie on-line

CZYTELNIA
telefon: 18 26 10 714
czytelnia@ppuz.edu.pl 

 
WYPOŻYCZALNIA
telefon: 18 26 10 715
wypozyczalnia@ppuz.edu.pl

Aktualności

 
Poniżej zamieszczane są najważniejsze informacje
dotyczące bieżącej działaności Biblioteki Uczelnianej.

************************************************************************************************* 
 
Dostęp do cyfrowej wersji czasopisma "Wspólne Tematy" 

wrzesień 2020 

Informujemy, że czasopismo "Wspólne Tematy" nr 4/2020  zostało udostępnione wyłącznie w wersji cyfrowej.  Elektroniczna wersja czasopisma dostępna jest dla wszystkich użytkowników posiadających aktywne konto biblioteczne po zalogowaniu do systemu HAN. Pozostałe numery czasopisma w wersji papierowej dostępne są w Czytelni. Więcej informacji na temat czasopsim w wersji elektronicznej (zakupionych przez PPUZ w Nowym Targu oraz w otwartym dostępie) znajduje się TUTAJ.

************************************************************************************************* 

 
Dostęp do cyfrowych wersji czasopism "Rehabilitacja w Praktyce" 
oraz  "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
lipiec 2020
 
Informujemy, że czasopisma: "Rehabilitacja w Praktyce" nr 3/2020 oraz "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja" nr 115 (kwiecień 2020) i nr 116 (maj 2020) zostały udostępnione wyłącznie w wersji cyfrowej.  Elektroniczna wersja czasopism  dostępna jest dla wszystkich użytkowników posiadających aktywne konto biblioteczne po zalogowaniu do systemu HAN. Pozostałe numery czasopism w wersji papierowej dostępne są w Czytelni. Więcej informacji na temat czasopsim w wersji elektronicznej (zakupionych przez PPUZ w Nowym Targu oraz w otwartym dostępie) znajduje się TUTAJ.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W obecnej sytuacji epidemiologicznej istnieje możliwość założenie konta zdalnie. W tym celu prosimy o kontakt z Wypożyczalnią (tel. 18 26 10 715, mail: wypozyczalnia@ppuz.edu.pl)
 
************************************************************************************************* 
 
 
 

************************************************************************************************* 

BIBLIOTEKA ZNÓW OTWARTA
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK   

8.30-14.00

Wypożyczalnia wznawia działalność
Czytelnia pozostaje zamknięta

*************************************************************************************************


    Szanowni Państwo
,

informujemy że od dnia 25 maja 2020 roku Biblioteka Uczelniana wznawia swoją działalność.  Biorąc pod uwagę obowiązujące zalecenia sanitarne i przede wszystkim dbając o bezpieczeństwo zarówno czytelników jak i bibliotekarzy działalność Biblioteki będzie prowadzona ściśle wg następujących zasad:

 1. Do Biblioteki można wejść jedynie od strony Wypożyczalni (od wejścia głównego do budynku Tatry należy skierować się w prawo w kierunku windy; Biblioteka znajduje się na poziomie -1)

 2. Otwarta zostaje tylko wypożyczalnia – zamówione drogą elektroniczną książki można odebrać od poniedziałku do piątku po uprzednim kontakcie telefonicznym bądź mailowym (tel. 18 26 10 715, mail: wypozyczalnia@ppuz.edu.pl).  W soboty i niedziele Biblioteka jest zamknięta.

 3. Znajdujące się w Bibliotece komputery i katalogi wyłączone są z użytku. Zamówić książki można jedynie z własnych urządzeń poprzez katalog on-line.

 4. W Wypożyczalni może przebywać tylko jedna osoba. Pozostałe osoby czekają w kolejce poza drzwiami wejściowymi do Biblioteki zachowując 2 m odstęp od siebie. Podczas wizyty w Wypożyczalni nie należy przekraczać wydzielonej przestrzeni do obsługi czytelnika i odbioru ksiażek.

 5. Obowiązkowa jest maseczka ochronna zakrywająca usta i nos oraz rękawiczki ochronne; przed skorzystaniem z Wypożyczalni należy zdezynfekować dłonie wykorzystując płyn znajdujący się w pobliżu punktu odbioru książek.

 6. Książki można odebrać w wyznaczonym punkcie odbioru, w którym czytelnik oddzielony jest od pracownika biblioteki przesłoną wykonaną z pleksi.

 7. Termin zwrotu każdej wypożyczonej książki został automatycznie wydłużony dla wszystkich czytelników do 31 października 2020 r.

 8. Szatnia jest niedostępna dla czytelników.

 9. Czytelnia pozostaje zamknięta do odwołania. Na prośbę czytelników udostępniane są w punkcie odbioru książek tylko te tytuły z Czytelni Biblioteki, których nie posiada Wypożyczalnia (np. książki regionalne). Książki są wydawane po złożeniu zamówienia na konkretny tytuł, na podstawie informacji pozyskanych w katalogu on-line. Nie ma możliwości korzystania z wolnego dostępu do półek ani komputerów. Maksymalna liczba książek z których można skorzystać w tym przypadku to 5 egz. Po skorzystaniu z książki zostaje ona poddana 5 dniowej kwarantannie.

 10. Na prośbę czytelników udostępniane są na terenie Wypożyczalni pojedyncze numery czasopism,tylko w sytuacji, gdy czytelnik złoży zamówienie podając tytuł, rok wydania i konkretny numer czasopisma. Maksymalna liczba czasopism z których można skorzystać w tym przypadku to 5 egz. Po skorzystaniu z czasopisma zostaje ono poddane 5 dniowej kwarantannie.

 11. Wrzutnia do samodzielnego zwrotu książek pozostaje zamknięta do odwołania.

 12. Pracownicy Biblioteki aktywują konta czytelnika bez konieczności wizyty w Bibliotece oraz udzielają wszelkich informacji na temat zasad dostępu do zasobów cyfrowych telefonicznie (18 26 10 715 – wypożyczalnia; 18 26 10 714 – czytelnia) oraz poprzez kontakt drogą mailową (wypozyczalnia@ppuz.edu.pl , czytelnia@ppuz.edu.pl )................................................................................................................

 

INFORMACJA NA TEMAT OBECNEJ DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEKI
maj 2020

 

    Szanowni Państwo,

informujemy że termin zwrotu wszystkich wypożyczonych książek został przedłużony do dnia 31 października 2020 r, a w razie konieczności. Prosimy ignorować ewentualne przypomnienia, które mogły zostać wygenerowane przez system.

Zachęcamy do korzystania z Zasobów cyfrowych. Warunkiem korzystania z zasobów elektronicznych PPUZ jest posiadanie aktywnego konta bibliotecznego. Istnieje możliwość założenia konta zdalnie, w tym celu prosimy o kontakt (wypozyczalnia@ppuz.edu.pl, czytelnia@ppuz.edu.pl).

Informujemy także, że firma EBSCO udostępnia darmowy dostęp do bazy OnArchitecture. Kolekcja zawiera materiały wideo rejestrujące wywiady z wpływowymi architektami z całego świata, uzupełnione przez prezentacje ich kluczowych projektów, zarówno budynków, jak i instalacji. Z bazy można korzystać nieodpłatnie do 30 czerwca 2020 r., po wypełnieniu formularza dostępnego tutaj.

W razie pytań i wątpliwości służymy pomocą drogą elektroniczną (wypozyczalnia@ppuz.edu.pl, czytelnia@ppuz.edu.pl) oraz telefoniczną (18 26 10 715) od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 – 15.30. Zachęcamy do śledzenia profilu Biblioteki Uczelnianej na Facebooku, gdzie na bieżąco pojawiają się wszelkie informacje związane z działalnością Biblioteki Uczelnianej.

...............................................................................................................

 

REKOMENDACJA BIBLIOTEKI NARODOWEJ
DOTYCZĄCA OKRESU KWARANTANNY DLA KSIĄŻEK W BIBLIOTEKACH

maj 2020

 

Biblioteka Narodowa zaktualizowała rekomendację dotyczącą okresu kwarantanny dla książek i innych publikacji przechowywanych w bibliotekach

Nowe badania nad koronawirusem Sars-CoV-2 wykazały, że na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby). W związku z wynikami tych badań, okres kwarantanny książek w bibliotekach został skrócony do 3 dni (dotychczas rekomendowano dwutygodniowy okres kwarantanny). Ponieważ autorzy przywołanych badań zalecają ostrożność przy interpretacji ich wyników, Biblioteka Narodowa rekomenduje wydłużenie kwarantanny i potraktowanie okresu 3 dni jako minimalny. Nie zmieniła się rekomendacja dla tektury i papieru – wirus jest aktywny do 24 godzin. Pozostałe rekomendacje dotyczące zabezpieczeń przed zakażeniem koronawirusem pozostały bez zmian.

Szczegółowa treść komunikatu Biblioteki Narodowej znajduje się tutaj:

https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3978-skrocenie-okresu-kwarantanny-ksiazek-w-bibliotekach-do-3-dni.html

...............................................................................................................

 

PRZEDŁUŻENIE ZAMKNIĘCIA BIBLIOTEK
W ZWIĄZKU Z OBECNĄ SYTUACJĄ EPIDEMIOLOGICZNĄ

kwiecień 2020

16 kwietnia 2020 roku podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz na stronie www.gov.pl ogłoszono cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 roku.

Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk nastąpi w drugim etapie. Data wejścia w życie tego i pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

Zdjęcie zakazu działalności bibliotek nie oznacza automatycznego nakazu ich otwarcia. Warunkiem wznowienia działalności danej biblioteki jest jej gotowośćdo bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Biblioteka Narodowa opublikowała szczegółowe rekomendacje dla bibliotek po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej.

 


...............................................................................................................


"E- BOOK W SŁUŻBIE NAUKI"
- KSIĄŻKI Z ZAKRESU METODOLOGII
W SEWISIE IBUK LIBRA

kwiecień 2020

 

Ostatnie tygodnie diametralnie zmieniły naszą rzeczywistość. Rewolucja nie ominęła świata nauki. Z dnia na dzień funkcjonowanie uniwersytetów i instytucji badawczych przeniosło się do przestrzeni wirtualnej. Środowisko akademickie, naukowe straciło swobodę dostępu do zasobów bibliotecznych, laboratoriów, sal wykładowych.

Wydawnictwo Naukowe PWN chce wesprzeć społeczność uniwersytecką w codziennej pracy, w tych niecodziennych warunkach. Dlatego do końca kwietnia w ramach zasobów IBUKA Libry udostępniamy bezpłatny pakiet publikacji metodologicznych od PWN. Wierzymy, że będzie on realnym wsparciem kształcenia w trybie zdalnym, jak i pomocą dla osób, które wykorzystują ten czas na pisanie prac dyplomowych, naukowych lub artykułów.
oprac. Wydawnictwo Naukowe PWN

Lista nowych tytułów od PWN dostępnych do końca kwietnia 2020 znajduje sie TUTAJ.

...............................................................................................................
 

KSIĄŻKI DLA KIERUNKU FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
W CYFROWEJ BIBLIOTECE - NASBI

styczeń 2020

 

Miło nam poinformować, że od stycznia 2020 roku oferta Biblioteki Uczelnianej została wzbogacona o 172 publikacje zakupione w cyfrowej bibliotece NASBI. Są to e-książki z obszaru nauk ekonomicznych, a ich zakup został zrealizowany z myślą o poszerzeniu zasobów biblioteki o tytuły przeznaczone głównie dla kierunku finanse i rachunkowość. Lista dostępnych publikacji w 2020 r. zamieszczona jest TUTAJ.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat nowo oferowanej biblioteki cyfrowej NASBI w zakładce ZASOBY CYFROWE. Tam też znajdziecie Państwo informacje na temat zasad dostępu do serwisu.

...............................................................................................................

 WRZUTNIA DO SAMODZIELNEGO ZWROTU KSIĄŻEK
styczeń 2020


Informujemy, że od 8 stycznia 2020 r. w holu budynku Tatry działa wrzutnia książek! Znaleść ją można blisko wejścia do budynku Tatry, po lewej stronie, naprzeciwko wejścia do Auli Uczelni.

Dzięki dostępnej wrzutni, nawet po godzinach otwarcia Biblioteki, możecie Państwo zwrócić wypożyczone książki. Wierzymy, że oferowany od tego roku kalendarzowego nowy sposób zwrotu wypożyczeń, szczególnie docenią studenci niestacjonarni, którzy w sobotnie popołudnia i w niedziele będą mogli w łatwy i szybki sposób oddać wypożyczoną książkę.

  

Z wrzutni korzystamy według następujących zasad:

 1. Książki należy wkładać pojedynczo, grzbietem do środka.
 2. Zwracać można wyłącznie książki wypożyczone w Bibliotece i oznaczone kodem Biblioteki Uczelnianej.
 3. Rejestracja zwrotu w systemie bibliotecznym następuje w kolejnym dniu roboczym po wrzuceniu książki do wrzutni.
 4. W przypadku stwierdzenia nieodnotowanych wcześniej zniszczeń lub zabrudzeń zwracanych książek Biblioteka zastrzega sobie prawo zwrócenia się do Użytkownika z prośbą o wyjaśnienia.
 5. Po dokonaniu zwrotu z wykorzystaniem wrzutni Czytelnik jest zobowiązany do weryfikacji swojego elektronicznego konta czytelnika poprzez zalogowanie się w katalogu on-line. Wątpliwości dot. zwrotu książek powinny być niezwłocznie zgłaszane mailowo na adres: wypozyczalnia@ppuz.edu.pl.
 6. Stanowisko wrzutni jest monitorowane. Zabrania się wkładania do wrzutni innych przedmiotów niż książki wypożyczone w Bibliotece Uczelnianej.

...............................................................................................................

 IBUK LIBRA NA ROK 2020
styczeń 2020


     Szanowni Czytelnicy,

rozpoczął się nowy rok kalendarzowy, a z nim nowa, "odświeżona" oferta e-książek w czytelni
on-line Ibuk Libra.

W tym roku macie Państwo do dyspozycji ponad 1 800 tytułów! Lista książek zakupionych przez Bibliotekę Uczelnianą w serwisie na 2020 rok znajduje się TUTAJ.

  ...............................................................................................................
 

NOWA BAZA OD EBSCO DLA ARCHITEKTÓW
grudzień 2019


Miło nam poinformować, że od drugiej połowy grudnia dostępna jest nowa baza EBSCO, dedykowana studentom i nauczycielom akademickim kierunku architektura.

Art & Architecture Source to obszerna baza pełnotekstowa w zakresu architektury i sztuki przeznaczona na potrzeby różnych użytkowników – architektów, badaczy sztuki, artystów i studentów. Obejmuje szeroki wachlarz tematów związanych ze sztuką, od architektury i projektowania architektonicznego aż po sztukę użytkową i komercyjną. Zawiera pełne teksty ponad 770 czasopism naukowych i prawie 220 książek oraz szczegółowe indeksy i abstrakty wiodących czasopism naukowych, popularno-naukowych i publikacji branżowych, kolekcję ponad 63.000 obrazów z bazy Picture Desk i innych źródeł.

Z bazy można korzystać w ramach dostępu testowego do 8 marca 2020 r. po zalogowaniu się w zakładce ZASOBY CYFROWE. Dostęp do bazy możliwy jest w przypadku aktywnego konta czytelnika w Bibliotece.

...............................................................................................................
 

SZKOLENIA BIBLIOTECZNE 2019
październik 2019

Informujemy, że studenci pierwszego roku studiów
stacjonarnych i niestacjonarnych, na poziomie licencjackim i magisterskim

chąc korzystać ze wszystkich usług, które oferuje Biblioteka Uczelniana
powinni odbyć szkolenie biblioteczne on-line.
Warunkiem aktywacji konta czytelnika w wypożyczalni Biblioteki jest zaliczenie szkolenia.

Informacje dot. przebiegu szkolenia oraz odsyłacz do materiałów szkoleniowych
znajdziecie Państwo w zakładce SZKOLENIA BIBLIOTECZNE 2019.

...............................................................................................................
 

KWADRANS Z BIBLIOTEKĄ UCZELNIANĄ
CZYLI ZAPROSZENIE DO GRUPOWEGO ZWIADZANIA BIBLIOTEKI
październik 2019

Jeśli szkolenie biblioteczne, prowadzone drogą on-line nie dało Państwu odpowiedzi na wszystkie interesujące pytania dotyczące działalności Biblioteki, zapraszamy do zorganizowanego zwiadzania Biblioteki razem z bibliotekarzem.

Zobaczycie Państwo jak funkcjonujemy i co mamy do zaoferowania w przestrzeni bibliotecznej i oczywiście odpowiemy na Państwa pytania. Podczas zwiedzania będzie możliwość aktywacji Elektronicznego Konta Czytelnika, by wypożyczać podręczniki akademickie do domu, a także pobrania danych potrzebnych do czytania e-książek w wirtualnej czytelni.

 

Zapraszamy do zwiedzania Biblioteki w październiku i listopadzie w godzinach:

wtorki - 11.30     środy - 10.15     czwartki - 13.00

 

Studentów zainteresowanych zwiedzaniem prosimy o przyjście do Biblioteki Uczelnianej w wyznaczonych terminach i poinformowanie o chęci udziału w zwiedzaniu. Maksymalna ilość osób oprowadzanych podczas zwiedzania - 30.

Istnieje możliwość zorganizowania zwiedzania Biblioteki dla studentów niestacjonarnych po wcześniejszym zgłoszeniu grupy osób zainteresowanych. Informacje na ten temat można otrzymać pod numerem tel. 1826 10 714.

...............................................................................................................

 

NOWE E-KSIĄŻKI W IBUK LIBRA OD LIPCA 2019
październik 2019

Informujemy, że studenci i pracownicy Uczelni
od lipca 2019 r. posiadają poszerzony dostęp do e-książek
w wirtualnej czytelni Ibuk Libra.

Dotychczasowa oferta została wzbogacona o 105 nowych tytułów.
Aktualna lista wszystkich e-publikacji oferowanych przez Bibliotekę Uczelnianą
w serwisie Ibuk Libra dostępna jest TUTAJ.

Więcej informacji na temat Ibuk Libra
znajdziecie Państwo w folderze ZASOBY CYFROWE.

 ...............................................................................................................

   

                                           Wszystkim Czytelnikom,

życzymy udanego korzystania z nowych możliwości w ofercie Biblioteki Uczelnianej
oraz gorąco zachęcamy do odkrywania światowych zasobów wiedzy,
z którymi możecie Państwo łączyć się szybko i nieodpłatnie w dogodnym miejscu i czasie.

                                  pracownicy Biblioteki Uczelnianej

..................................................................................................................................................

Szanowni Państwo,

informujemy, że udało nam się naprawić większość usterek związanych z dostępem do baz elektronicznych, które zaistniały w ostatnim czasie. Wyszukiwarka naukowa EDS jest czasowo niedostępna, jednak konkretną bazę można nadal przeszukiwać, klikając  w ikonkę kierującą bezpośrednio do danego zasobu. Natomiast baza NASBI działa aktualnie tylko w aplikacji mobilnej.  Bardzo przepraszamy za powstałe utrudnienia w korzystaniu z zasobów cyfrowych oraz zapewniamy , że zostaną one rozwiązane w możliwie najszybszym terminie.

"Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"

ELEKTRONICZNY SYSTEM WYPOŻYCZEŃ W BIBLIOTECE

ELEKTRONICZNY SYSTEM WYPOŻYCZEŃ W BIBLIOTECE

Biblioteka Uczelniana PPUZ w Nowym Targu udostępnia książki drogą elektroniczą za pomocą systemu bibliotecznego PATRON.

więcej »

Polub nas na FACEBOOKU!

Polub nas na FACEBOOKU!

Informacje na temat działalności naszej Biblioteki, wartościowe źródła wiedzy w Internecie oraz ciekawe wydarzenia ze świata książki i nauki – w jednym miejscu, na oficjalnym fanpage’u Biblioteki Uczelnianej. Polub nas jeszcze dziś!

więcej »

Lektura prasy codziennej w Bibliotece Uczelnianej

Zachęcamy wszystkich studentów i pracowników Uczelni do przeglądania codziennej prasy, udostępnionej w CZYTELNI Biblioteki.

więcej »

Stanowiska multimedialne dla użytkowników biblioteki

Stanowiska multimedialne dla użytkowników biblioteki

Mając na uwadze jak najlepszy dostęp do wszystkich zbiorów Biblioteki PPUZ w Nowym Targu, w tym także zasobów audiowizualnych, została oddana do użytku druga KABINA MULTIMEDIALNA ! Zachęcamy do pracy ze zbiorami CD/DVD.

więcej »

Wyróżnienie dla Biblioteki Uczelnianej

Wyróżnienie dla Biblioteki Uczelnianej

Mamy zaszczyt poinformować, że Biblioteka Uczelniana PPWSZ w Nowym Targu otrzymała wyróżnienie w kategorii „Aktywna promocja IBUKA Libry w mediach, na stronach www bibliotek oraz na portalach społecznościowych”.

więcej »

POLONA i ACADEMICA - szkolenie dla instytucji kultury

POLONA i ACADEMICA - szkolenie dla instytucji kultury

W Bibliotece Uczelnianej już od wielu lat doceniamy znaczenie elektronicznych źródeł informacji. Z tego powodu stale poszerzamy kolekcję naszych e-zasobów, starannie dobierając kolejne jej elementy. Na początku maja 2018 r. dołączyła do niej również ACADEMICA, stanowiąca zbiór...

więcej »

Wystawa książek regionalnych oraz wydawnictw uczelnianych w Bibliotece

Wystawa książek regionalnych oraz wydawnictw uczelnianych w Bibliotece

Od października 2015 r. użytkownicy Biblioteki Uczelnianej mogą oglądać dwie wystawy książek na terenie czytelni i wypożyczalni: pierwsza pokazuje najciekawsze publikacje regionalne, gromadzone przez Bibliotekę, druga prezentuje wszystkie wydawnictwa PPWSZ.  

więcej »

Wystawa dzieł Henryka Sienkiewicza w Bibliotece

Wystawa dzieł Henryka Sienkiewicza w Bibliotece

Wystawa dzieł Henryka Sienkiewicza powstała w celu popularyzacji dorobku literackiego polskiego noblisty. Zawiera ona zarówno książki autorstwa pisarza, jak również opracowania związane z jego twórczością. Espozycję można było oglądać od 20.04.2016 r. do 16.09.2016 r. w...

więcej »

Książki dla kierunku Inżynieria Środowiska

Biblioteka Uczelniana PPWSZ otrzymała na zasadzie wypożyczenia książki dla kierunku Inżynieria Środowiska. Pozyskano je od Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademi Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z publikacji można korzystać na terenie czytelni biblioteki oraz wypożyczyć je na okres 2 tygodni do domu.

więcej »