konferencja 21 majastrategiakonkurs ponekonkurs architketuraInwestycje PPUZZdalne nauczaniecovidBaner FE

Finał I Podhalańskiego Konkursu Czytelniczego "GÓRALSKIE CYTANIE"

W dniu 13 czerwca 2014 r. w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbył się finał  I Podhalańskiego Konkursu Czytelniczego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej "GÓRALSKIE CYTANIE". Konkurs został zorganizowany przez Instytut Humanistyczny PPPWSZ w Nowym Targu, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Gminny Zespół Oświatowy w Czarnym Dunajcu, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czarnym Dunajcu.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem:

Wójta Gminy Czarny Dunajec

Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

Prezesa Związku Podhalan

 Mottem konkursu były słowa z 1906 roku Stanisława Witkiewicza, który we wstępie do kolejnego wydania „Na przełęczy” zatroskany o gwarę podhalańską napisał, że jej degradacji można by zaradzić: „Wprowadzając do szkół ludowych książki pisane w gwarze, czytanki ułożone z rzeczy wzorowych. Takie Wypisy gwarowe mogłyby obejmować szkoły na terytoriach, na których dana gwara jest w użyciu. Tym sposobem dziecko obok języka literackiego zachowywałoby w pamięci gwarę, którą mówią ojcowie, nie przestawałoby jej używać, nie wyobrażałoby sobie, że ona jest lichszą lub śmieszną.”

Uroczyste zakończenie konkursu stało się świętem góralszczyzny, która po raz kolejny królowała w PPWSZ. Wręczenie nagród poprzedzone zostało występami dziecięcych zespołów regionalnych, czytaniem tekstów gwarowych oraz wspólnym wykonywaniem przyśpiewek góralskich. Z całą pewnością można stwierdzić, iż niżej wymienione założenia konkursu, zostały zrealizowane w 100%.

Cele konkursu:

  • Kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe
  • Przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej oraz stereotypizacji kultury ludowej
  • Ukształtowanie nawyków czytelniczych (kształtowanie świadomego odbiorcy literatury regionalnej)
  • Kultywacja gwary podhalańskiej
  • Wsparcie edukacji polonistycznej ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem

Dopełnieniem konkursu czytelniczego stał się konkurs plastyczny, który spotkał się z równie dużym zainteresowaniem. Prace wykonane przez dzieci można podziwiać w holu Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego PPWSZ.

Odpowiadając na pytania bardzo licznie zgromadzonej widowni, organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję konkursu czytelniczego. Już dziś zapraszamy do wzięcia w niej udziału!  

 

Regulamin konkursu

Fot. Monika Jakobiszyn, Robert Lipkowski, Piotr Stanik, Przemysław Zachura

 

Monika Jakobiszyn

Agnieszka Krzystyniak

Dział Nauki i Wydawnictw

Galeria zdjęć: