konkursyInwestycje PPUZZdalne nauczaniecovidBaner FE

Jubileuszowy film zespołu "Młode Podhale"

Minęło 10 lat od powstania Uczelnianego Zespołu Góralskiego Mlode Podhale. Specjalnie z tej okazji powstał film podsumowujący minione lata. O dziejach zespołu opowiedzieli prof. Stanisław Hodorowicz, dr hab. Stanisława Trebunia Staszel oraz kierownicy Młodego Podhala Paulina Peciak i Daniel Szewczyk. 

W materiale filmowym nie zabrakło również zdjęć z 2 grudnia 2020 r., kiedy to Jego Magnificencja Rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk, prof. uczelni wręczył kierownikom Uczelnianego Zespołu Góralskiego Młode Podhale – Paulinie Peciak i Danielowi Szewczykowi – pamiątkowy dyplom w podziękowaniu za popularyzację podhalańskiej kultury i promocję Uczelni w kraju oraz zagranicą. Rektor PPUZ życzył przedstawicielom Zespołu, aby kolejne lata działalności Młodego Podhala obfitowały w same sukcesy.

Film można obejrzeć tutaj.

Zachęcamy również do lektury tekstu prof. Anny Mlekodaj, pomysłodawczyni nazwy zespołu. 

Trudno uwierzyć

Trudno uwierzyć, że to już 10 lat minęło od czasu, kiedy wspólnie ze śp. Andrzejem Stochem obmyślaliśmy kształt uczelnianego zespołu regionalnego. O to, aby w naszej uczelni powstał reprezentacyjny zespół, apelowałam już w 2008 roku, kiedy pełniąc obowiązki dyrektora Instytutu Humanistycznego zasiadałam także w senacie uczelni. Wówczas jednak nie było jeszcze w pełni przychylnych okoliczności do podjęcia tego typu inicjatywy. Brakowało także instruktora, który podjąłby się tworzenia zespołu. Wszystko się zmieniło, kiedy w uczelni pojawił się pan Andrzej Stoch deklarując chęć podjęcia się tej misji, przekonał do niej pana rektora Hodorowicza, który uznał, że uczelnia już dorosła do tego, aby mieć własny zespół. Było to jesienią 2010 roku. Pełniłam wówczas obowiązki prorektora, dlatego też mogłam włączyć się w organizację tego tak oczekiwanego przez wielu przedsięwzięcia. Naturalną koleją rzeczy powstała potrzeba nadania zespołowi imienia. Były rozmaite pomysły, zwyciężyło jednak „Młode Podhale”. Nazwa ma kilka zalet: po pierwsze – jest oczywista i powszechnie zrozumiała. Po drugie – nawiązuje do młodzieży, która studiuje w PPUZ. Reprezentuje ona całe Podhale, od Babiej Góry po Pieniny i od Tatr po Gorce; społeczność naszej uczelni to rzeczywiście – młode Podhale, a zespół Młode Podhale najlepiej ją reprezentuje. Po trzecie wreszcie –  przywołuje na pamięć inny ważny dla regionu zespół, który nosił nazwę Małe Podhale i działał ponad sześćdziesiąt lat. Tworzyły go dzieci reprezentujące folklor Orawy, Podhala, Spisza i Pienin. W czasie występów Małego Podhala, a było ich ponad dwa tysiące, widzowie w Polsce i za granicą mogli poznać bogactwo i różnorodność kultury naszego regionu, która kryje w sobie wiele odcieni piękna góralskiego tańca, śpiewu i obyczaju. Warto dodać, że twórca i kierownik Małego Podhala, pan Andrzej Haniaczyk uczestniczył w jubileuszu 10-lecia naszej uczelni i widział też pierwsze występy Młodego Podhala.

Dziś już nie ma Małego Podhala, zostało jednak Młode Podhale i w nim cała nadzieja.

Nasz zespół, choć ciągle młody, ma już na koncie wielkie sukcesy, których zwieńczeniem stały się dwie prestiżowe nagrody:  Złote Żywieckie Serce  na 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Złota Ciupaga  na 50.  Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Oba te sukcesy zdobył zespół prowadzony już przez wychowanków śp. Andrzeja Stocha, co napawa ogromną nadzieją i każe z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Zespół Młode Podhale nie odnosiłby tak wielkich sukcesów, nie rozsławiałby naszej uczelni i nie czynił jej wspaniałej promocji, gdyby nie tworzył wspólnoty ludzi, których łączy przyjaźń i wspólna pasja. Zespół to nie tylko występy i próby, ale to przede wszystkim wspólnie spędzony czas: czas nawiązywania trwałych przyjaźni, czas radości z bycia ze sobą, z odkrywania własnych możliwości, czas podejmowania śmiałych wyzwań. Zespół to także szkoła zgodnej współpracy i wzajemnej odpowiedzialności. Dla podhalańskiej uczelni natomiast zespół jest jej artystyczną reprezentacją i najlepszą wizytówką.

Mam więc głęboką nadzieję, że Młode Podhale będzie trwało przez kolejne dziesięciolecia. Że żadne losowe przeciwności nie staną już na drodze jego rozwoju. Wierzę, że zawsze znajdą się wśród naszych studentów tacy, którzy z pełnym przekonaniem powtórzą za Orkanem: „tradycja jest naszym szlachectwem” i będą chcieli to szlachectwo w sobie  rozwijać. Młode Podhale zaś będzie tym miejscem, w którym przekonają się, że zakorzenienie oznacza lepszy wzrost oraz że ulokowana w uczelnianym zespole młodość zaprocentuje w dojrzałym życiu istotnym kapitałem ducha.

Wszystkim współtworzącym Młode Podhale współcześnie jak również w ciągu 10 lat istnienia  zespołu składam wyrazy wdzięczności i podziwu za dotychczasową pracę i najlepsze życzenia na kolejne lata.

Szczęść Boże!

dr hab. Anna Mlekodaj, prof.

 

Centrum Marketingu

Galeria zdjęć: