benefisinauguracjajajuzatyJubileusz PPUZ w Nowym TargustrategiaInwestycje PPUZZdalne nauczaniecovidBaner FE

Kaplica akademicka

 

Na nas katolikach, a szczególnie studentach, ciąży obowiązek kształtowania siebie samych. W tym celu potrzeba nam wiele: trzeba nieustannej modlitwy, trzeba organizacji i dyscypliny, abyśmy w danej chwili byli gotowi do czynu, a wreszcie trzeba ofiary z naszych własnych uczuć i nas samych, bez tego bowiem nie osiągniemy celu.

Bł. Pier Giorgio Frassati

22 maja 2017 r. Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski poświęcił kaplicę w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Nosi ona wezwanie błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego, patrona młodzieży, studentów, ludzi gór i Akcji Katolickiej.

 Poświęcenie Kaplicy akademickiej

BŁ. PIER GIORGIO FRASSATI – CZŁOWIEK OŚMIU BŁOGOSŁAWIEŃSTW

Pier Giorgio Frassati,błogosławiony Kościoła Rzymskokatolickiego, urodził się 6 kwietnia 1901 r. w Turynie. Był synem Alfreda Frassati, senatora i ambasadora Królestwa Włoch w Berlinie, oraz malarki Adelaidy Frassati. W 1918 r. podjął naukę na Politechnice Królewskiej w Turynie, gdzie studiował inżynierię górniczą. Jego wielką pasją były góry.

Podczas studiów Frassati działał w kole Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich. 28 maja 1922 r. wstąpił do III Zakonu św. Dominika, przyjmując imię zakonne Girolamo. W ten sposób został włączony do wspólnoty dominikańskiej jako tercjarz, czyli świecki dominikanin. W 1924 r. założył z przyjaciółmi „Stowarzyszenie Ciemnych Typów”, którego celem był apostolat wiary i modlitwy oraz wspólne górskie wycieczki. Obdarzony ogromną wrażliwością społeczną, służbę Bogu pojmował jako służbę drugiemu człowiekowi, poświęcając się przede wszystkim opiece nad ubogimi.

Zmarł 4 lipca 1925 r. w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się odwiedzając w turyńskim szpitalu ubogich chorych.

Proces beatyfikacyjny Piera Giorgia Frassatiego rozpoczął się siedem lat po jego śmierci, 2 lipca 1932 r. Został beatyfikowany 20 maja 1990 r. przez papieża Jana Pawła II.

Jan Paweł II, jeszcze jako kardynał, wskazywał młodzieży przykład Piera Giorgia Frassatiego, mówiąc:  Popatrzcie, jak wyglądał człowiek Ośmiu Błogosławieństw, który nosił w sobie na co dzień radość Ewangelii, Dobrej Nowiny, radość zbawienia ofiarowanego nam przez Chrystusa.

Pier Giorgio Frassati jest patronem młodzieży, studentów, ludzi gór i Akcji Katolickiej. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 4 lipca.

 oprac. DPiW

Galeria zdjęć: