Nowa WIFISzczepieniaSukces UczelniInformatyzacja PPUZ w Nowym Targu (cyfrowa uczelnia 3.0)Zdalne nauczaniecovidProjekt NBPBaner FE

Kaplica p.w. błogosławionego Frassatiego, patrona młodzieży i ludzi gór

Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski poświęcił kaplicę w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Nosi ona wezwanie błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego, patrona młodzieży, studentów, ludzi gór i Akcji Katolickiej.

--  Przeżywamy dziś szczególne święto, młodej ale już  bardzo profesjonalnej Uczelni  z ogromnym potencjałem dla współczesnych i przyszłych pokoleń tego umiłowanego regionu i ludu, który jest semper Fidelis dla wiary, tradycji i wartości. Górale są dumni i niezłomni w kultywowaniu dobrze pojętego regionalizmu opartego na wierze Ojców – mówił ks. prał. płk. dr hab. Stanisław Gulak, rektor i prof. Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu witając gości, a szczególnie ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

- Gromadzimy się dziś w tym świętym miejscu, bo już poświęconym, w tej uczelni i wysławiamy Boga za ten moment, za ten święty czas, który nam dał. Dzięki wysiłkowi ludzkiemu, determinacji, żeby doprowadzić dobre dzieło do końca, pod natchnieniem Ducha Świętego w tej uczelni otwarta jest szczególna przestrzeń dla ludzkiego ducha – mówił ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski podczas uroczystego poświecenia kaplicy.

Podkreślił, jak ważna jest nauka i wiara. To są dwa skrzydła, które muszą z sobą współdziałać. - Człowiek nie osiągnie swoich szczytów możliwości  jeżeli będzie ograniczał się tylko do jednego skrzydła rozumu, potrzebne jest mu to drugie skrzydło wiary, jeżeli  one razem występują człowiek osiąga rzeczywiście szczyty swoich możliwości duchowych i intelektualnych – tłumaczył ks. arcybiskup.

- Księże Arcybiskupie, Jesteś dzisiaj zwiastunem dobrej nowiny dla ludzi, którzy wiedzą, iż wiara i rozum to dwa płuca, które nie są sobie obce, ale w pełni mogą rozwijać człowieka ku wiedzy i nadprzyrodzonym wartościom, do których jest przeznaczony w zamiarze stworzenia – mówił z kolei ksiądz rektor.

Od teraz kaplica będzie na co dzień otwarta dla studentów i pracowników Podhalańskiej Uczelni, będzie w niej Najświętszy Sakrament.    

W uroczystej mszy świętej udział wzięli parlamentarzyści: posłanka Anna Paluch, poseł Edward Siarka i senator Jan Hamerski. Uczestniczyli także samorządowcy na czele z starostą powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber i burmistrzem Grzegorzem Watychą, duchowni: ks. prałat Stanisław Strojek, dziekan Dekanatu Nowotarskiego, ks. kan. Jerzy Fiłek, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu, ks. Henryk Paśko, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej oraz ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii p.w. św. Katarzyny, na terenie której jest uczelniania kaplica. 

Udział wzięli również przedstawiciele Związku Padhalan, służb mundurowych: policji, straży pożarnej WKU oraz dyrektorzy i prezesi instytucji, z którymi blisko współpracuje PPWSZ. Wśród gości byli również: rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. Józef Bremer, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Józef Stala, dziekan wydziału bezpieczeństwa Akademii Krakowskiej profesor Sławomir Mazur i dyrektor Instytutu Edukacji Szkolnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach dr hab. pr. U JK. Mirosław Babiarz. Obecny był pierwszy rektor PPWSZ prof. Stanisław Hodorowicz.

W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele Podhalańskiej Uczelni: Senat Uczelni, profesorowie, studenci i pracownicy administracji. Nie zabrakło i przedstawicieli Uniwersytetów III.

Oprawę muzyczną podczas uroczystości sprawowała uczelniana kapela. Kwiaty ufundował do kaplicy poseł Edward Siarka, a krzyż, świeczniki i ampułki – Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiego szpitala i radny wojewódzki.

Po uroczystej Eucharystii ks. abp Marek Jędraszewski uczestniczył w spotkaniu w auli. Tam otrzymał od studentów kapelusz i góralską ciupagę. Mógł też wysłuchać prezentacji o uczelni, jej historii, planach na przyszłość.

Patron kaplicy uczelnianej błogosławiony Pier Giorgio (Piotr Jerzy) Frassati  jest patronem młodzieży, studentów, a zarazem ludzi gór i Akcji Katolickiej. Frasatti jest m. in. patronem Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej oraz Duszpasterstwa Akademickiego Morasco w Archidiecezji Poznańskiej. Został on beatyfikowany przez papieża św. Jana Pawła II 20 maja 1990 roku na placu św. Piotra w Rzymie. 

Piotr Jerzy Frassati ur. się 6 kwietnia 1901 roku w Turynie, zmarł 4 lipca 1925 roku w wieku 24 lata na chorobę Heinego – Medina, którą zaraził się od ubogiego. Studiował inżynierię górniczą na Politechnice Królewskiej w Turynie, a jego pasją były góry. W 1922 roku wstąpił do świeckiego III zakonu św. Dominika i przyjął imię Girolamo, a dwa lata później założył nieformalne „Stowarzyszenie Ciemnych Typów” (Società dei Tipi Loschi), którego celem był apostolat wiary i modlitwy między innymi przez wspólne górskie wycieczki.

Za życia należał do wielu stowarzyszeń: Apostolstwa Modlitwy, Konferencji św. Wincentego a Paulo, Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich i Włoskiej Młodzieży Katolickiej oraz ruchu skautowego.

Jego postać już po jego śmierci rozpowszechniła siostrzenica Wanda Gawrońska. Relikwie błogosławionego są  m.in. w parafii pw Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach oraz w Duszpasterstwie Akademickim Morasko przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu, a także w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich oraz w parafiach w Lublinie i w parafii wojskowej diecezji polowej w Lublińcu.

Przemówienie ks. rektora (tutaj)

Tekst: Beata Szkaradzińska, rzecznik prasowy PPWSZ.

 

Uroczystość poświęcenia Kaplicy Akademickiej PPWSZ

 

Kazanie abp Marka Jędraszewskiego

Galeria zdjęć: