studiuj na podhaluazsArchitektura wnętrzJubileusz PPUZ w Nowym TargustrategiaInwestycje PPUZZdalne nauczaniecovidBaner FE

Okazja czyni dawcę

34 litry cennej krwi wszystkich grup oddali nasi studenci podczas dwudniowej Wampiriady. Na fotelach położyło się 75 osób, które bez strachu w oczach dały się ukłuć.

 

Każdej z nich pobrano niemal pół litra krwi. Co ciekawe, wśród ofiarnych przeważały panie.

Małgorzata Marmuła z II roku fizjoterapii  stwierdziła, że pomaganie innym jest bardzo łatwe. „To żaden kłopot oddać krew, zwłaszcza że wszystko zorganizowane jest na miejscu. Zazwyczaj nie mam czasu, żeby specjalnie pojechać do stacji krwiodawstwa. Ale jeśli stacja przyjeżdża do mnie? Trudno się nie zdecydować”.

„ Mnie z kolei namówili koledzy. Nie wahałem się ani chwili i teraz już wiem, że zostanę stałym dawcą. Będę oddawał krew co dwa miesiące. Przecież mogę nawet na piechotę dojść z uczelni do stacji. To dwa kroki stąd, przy ul. Szpitalnej 12. Podoba mi się, że mogę komuś pomóc. To nic nie boli i nic nie kosztuje” , przyznaje Jacek Krzywdziński z II roku inżynierii środowiska.

Co roku na PPWSZ odbywają się dwie edycję Wampiriady. Następna okazja do podzielenia się tym darem będzie jesienią.

Stacje krwiodawstwa w całej Polsce od lat alarmują, że szpitalom wciąż brakuje krwi i preparatów krwiopochodnych. „Każda tego typu inicjatywa jest bardzo cenna. Krwi brakuje zwłaszcza w okresie wakacji, gdy wzrasta liczba wypadków”, podkreślają specjaliści.

 

Gratulujemy wszystkim, którzy odważyli się na spotkanie z wampirem.

Galeria zdjęć: