ul.Kokoszków 71
34-400 Nowy Targ
e-mail: ppwsz@ppwsz.edu.pl
Partnerstwo na transgranicznym rynku pracy
Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie wykorzystania potencjału społeczno-zawodowego regionu przygranicznego Polski i Słowacji, poprzez utworzenie partnerskiej sieci współpracy w zakresie podejmowania wspólnych działań oraz wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy podmiotami działającymi na rzecz transgranicznego rynku pracy.
Cele szczegółowe:
- Rozwój, wsparcie i zintensyfikowanie jakości współpracy pomiędzy podmiotami rynku pracy w zakresie działań na rzecz transgranicznego rynku pracy.
- Rozszerzenie dostępu do zasobów informacyjnych o transgranicznym rynku pracy oraz zwiększenie ich wykorzystania przez podmioty rynku pracy i mieszkańców z terenów przygranicznych Polski i Słowacji.
Krótki opis projektu:
Realizacja projektu pozwoli podjąć wspólne działania przez wiele instytucji wpływających na rynek pracy, usprawnić jego funkcjonowanie i ułatwić swobodne poruszanie się po nim pracodawcom i mieszkańcom obydwu regionów.
W ramach projektu:
- zostanie utworzona pierwsza, innowacyjna w regionie, informatyczna i formalna sieć współpracy partnerskiej na transgranicznym rynku pracy Polski i Słowacji - utworzona przez ok. 75 podmiotów działających na rzecz rynku pracy po obydwu stronach granicy;
- w ramach zawiązanego partnerstwa zostaną wypracowane trzy wspólne systemy współpracy i wymiany informacji transgranicznej, w obszarach:nastąpi wymiana doświadczeń, dobrych praktyk pomiędzy podmiotami regionu przygranicznego, co przyczyni się do budowania nowych, wspólnych projektów oraz ujednolicenia po stronie polskiej i słowackiej stosowanych narzędzi badawczych, diagnozujących potrzeby szkoleniowe i zatrudnieniowe.
- edukacja na rzecz rynku pracy,
- mobilność zawodowa,
- integracja społeczno-zawodowa,
W tym celu zostaną wykorzystane narzędzia już wypracowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i stosowane w woj. małopolskim, tj.: „Barometr zawodów” – służący prognozowaniu zapotrzebowania na pracowników i zawody, który zostanie wprowadzony w ramach pilotażu w 4 urzędach pracy w Kraju Presovskim oraz „Analiza potrzeb szkoleniowych” – ujednolicona procedura diagnozowania potrzeb szkoleniowych; - udoskonalony zostanie przepływ informacji, co ułatwi nawiązywanie kontaktów pomiędzy podmiotami rynku pracy i docelowo mieszkańcami regionów oraz uzyskiwanie informacji związanych z transgranicznym rynkiem pracy poprzez uruchomienie międzynarodowego portalu „Platforma on-line” i utworzenie scentralizowanej bazy informacji. Na portalu będą upowszechniane (w j. polskim i w j. słowackim) wszelkie informacje dot. transgranicznego rynku pracy, strategicznych kierunków rozwoju obu regionów, obecnych i perspektywicznych potrzeb rynku pracy, edukacji i szkoleń, działających instytucji i realizowanych przez nie programów, instytucji uczestniczących w sieci, wydarzeń związanych z rynkiem pracy. Portal posłuży również do tworzenia dalszych partnerstw, będzie tam uruchomione forum użytkowników, a także zostaną umożliwione kontakty z ekspertami oraz planuje się organizowanie internetowych giełd pracy.
Odbiorcy projektu:
Projekt adresowany jest do dwóch grup odbiorców z regionu transgranicznego Polski - z podregionu nowosądeckiego i Słowacji - z Kraju Presovskiego.
Pierwszą są jednostki samorządu terytorialnego i administracji państwowej, instytucje i organizacje pozarządowe, które utworzą sieć współpracy partnerskiej na transgranicznym rynku pracy, wśród nich m. innymi: publiczne służby zatrudnienia, ośrodku pomocy społecznej, wydziały edukacji oraz ochotnicze hufce pracy, uczelnie wyższe, szkoły średnie (w Republice Słowackiej), agencje doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy, zrzeszenia pracodawców, cechy rzemiosł i organizacje pozarządowe.
Drugą grupę odbiorców stanowią mieszkańcy terenów przygranicznych, którzy poprzez „Platformę on-line” uzyskają dostęp do zbiorów informacji o: transgranicznym rynku pracy, możliwościach doskonalenia swoich kwalifikacji zawodowych, ofertach pracy, możliwościach wzięcia udziału w przedsięwzięciach z zakresu integracji społeczno-zawodowej, a także skorzystają z porad ekspertów i będą mogli zostać beneficjentami dalszych wspólnych projektów.