Nowa WIFISzczepieniaSukces UczelniInformatyzacja PPUZ w Nowym Targu (cyfrowa uczelnia 3.0)Zdalne nauczaniecovidBaner FE
Szybki kontakt

Biblioteka Uczelniana
Podhalańskiej Państwowej
Uczelni Zawodowej
w Nowym Targu

 

Zadaj pytanie on-line

CZYTELNIA
telefon: 18 26 10 714
czytelnia@ppuz.edu.pl 

 
WYPOŻYCZALNIA
telefon: 18 26 10 715
wypozyczalnia@ppuz.edu.pl

Wystawa dzieł Henryka Sienkiewicza w Bibliotece

 

 

Henryk Sienkiewicz to autor powieści, nowel, krytyk literackich oraz felietonów, pierwszy polski noblista w dziedzinie literatury. Zgodnie z wolą Sejmu RP został ogłoszony patronem roku 2016; okazją do ustanowienia patronatu jest 170 rocznica urodzin oraz 100 rocznica śmierci pisarza. „Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości” - głosi uchwała. Przytoczono w niej też słowa Stanisława Cata-Mackiewicza, który napisał o Sienkiewiczu: „My wszyscy z niego”.

Niniejsza wystawa powstała w celu popularyzacji dorobku literackiego Henryka Sienkiewicza, zawiera zarówno działa autorstwa pisarza jak i opracowania związane z jego twórczością. U początków działalności zyskał on rozgłos dzięki krótkim opowiadaniom, które wyróżniały się świetną forma oraz celnym przekazem myśli postępowej i patriotycznej. Ekspozycja zawiera najbardziej znane arcydzieła nowelistyki autorstwa pisarza m.in.: „Szkice węglem”, „Janko Muzykant”, „Sachem”, czy „Latarnik”- a także te mniej popularne, wydane w zbiorczych opracowaniach jak i w formie osobnych publikacji.

Spośród przeszło 50 wyeksponowanych egzemplarzy dzieł Sienkiewicza, większość stanowią różne wydania powieści. Wśród nich należy wyróżnić powieści historyczne, w tym wielki cykl zwany „Trylogią”, czyli: „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”, a także „Krzyżaków” i wreszcie „Quo vadis”, za którą pisarz został uhonorowany Nagrodą Nobla w 1905 r.  To właśnie wybitne powieści Sienkiewicza przyniosły mu światową sławę, wywierając olbrzymi wpływ na społeczeństwo polskie znajdujące się pod władzą zaborców. Jego dzieła, tłumaczone na wiele języków, rozchodzą się w dużych nakładach w krajach europejskich, w Ameryce, a nawet w Azji i Afryce. Wyrażamy nadzieję, że wystawa przybliży Państwu niespotykany geniusz tego wielkiego literata, a przede wszystkim zachęci do ponownego odkrywania dzieł, które przez lata wychowywały pokolenia Polaków.

Galeria zdjęć: